Biały cukier tak demonizowany w dzisiejszych czasach ma na szczęście kilku godnych zamienników. Jedną z lepszych alternatyw dla sacharozy jest naturalny słodzik pozyskiwany z kory brzozy – ksylitol, który oprócz tego, że ma wiele zdrowotnych korzyści, smakiem nie odbiega dużo od białego cukru. Dlaczego warto zastąpić obecny wszędzie cukier ksylitolem?
Co z tymi kaloriami?
Ksylitol w porównaniu do białego cukru sprzyja tym, którzy zwracają uwagę na kaloryczność, jak i tym, którzy zmagają się z zaburzeniami metabolicznymi. Ma on o 40% mniej kalorii niż sacharoza i niski indeks glikemiczny, dlatego poleca się go zwłaszcza diabetykom i osobom zmagającym się z zaburzeniami metabolicznymi. Ksylitol dzięki temu, że wchłaniany jest dużo wolniej, nie powoduje gwałtownych wzrostów glukozy i insuliny.
Oprócz stosunkowo niskiej kaloryczności, ksylitol ma również działanie:
- obniżające poziom cholesterolu,
- zapobiegające próchnicy,
- bakteriobójcze,
- opóźniające proces starzenia się.
Istotne jest, żeby ksylitol wprowadzać do diety stopniowo, ponieważ spożywany w nadmiarze, może mieć działanie przeczyszczające. Natomiast spożycie cukru w nadmiernej ilości jest silnie uzależniające, powoduje m.in. próchnicę i może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń metabolicznych.
Jego właściwie jedynym minusem jest to, że jest on zdecydowanie droższy od cukru. Jego cena za kilogram to w tym momencie około 30 zł, ale jest to inwestycja w zdrowie 🙂
Zastąpienie zwykłego cukru ksylitolem jest z pozoru niezauważalną zmianą, ale dzięki niemu możemy zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Z powodzeniem można nim słodzić ciastka, ciasta i desery, ponieważ nie zmienia smaku słodkości, a ponadto obalamy mit, że drożdże nie rosną na ksylitolu 🙂